utorok 7. októbra 2014

Tréningový plán s Endomondom na mieru

Dnes to bude dlhší článok, ale dúfam, že o to zaujímavejší. :)

Pokiaľ vás už nebaví behať len tak, bez cieľa a zároveň sa vám nechce platiť si trénera, je fajn cesta k zlepšeniu sa, skúsiť si navoliť tréning na Endomonde. Za tú dobu, čo sa snažím behať som už vyskúšala Nike tréningový plán a garmin plán. Oba boli fajn, ale nakoniec sa mi najviac páči práve ten od Endomonda.

Tento plán totiž pracuje s datami, ktoré má zaznamenané z vašich predchádzajúcich výbehov. Samozrejme si môžete zvoliť vlastné ciele, ale ak to necháte na ňom, mal by vám urobiť tréning presne na mieru. :)


Plán si vytvoríte, keď na webe www.endomondo.com kliknete na záložku Training -> Training Plan -> Create New Plan.


Na prvej obrazovke si zvolíte vaše ciele. Chcete ubehnúť vzdialenosť alebo ju bežať rýchlejšie. Trénovať na 5km, 10km, polmaratón, maratón, alebo vlastnú vzdialenosť? Týždennú kilometráž vám endomondo vypočíta priemerne, prípadne ju môžete upravovať. Vybrala som si polmaratón.


Za ubehnuté miľníky dostávate vždy nejaké fitness skóre a na základe tohoto skóre vám aplikácia upraví tréning a jeho tempo. To je odporúčaná varianta. Druhá možnosť je nastaviť si vlastné tempo a tretia je čas, na ktorý by ste chceli závod, na ktorý trénujete, bežať. Ja som ponechala odporúčanú variantu s fitness skóre 35.


V tretiom kroku vyberiete plán, ktorý najviac odpovedá vašemu doterajšiemu behaniu. Volíte medzi začiatočníkom, ktorý ešte vzdialenosť nebežal a nie je aktívny; začiatočníkom, ktorý ešte nebežal vzdialenosť a je aktívny; bežcom, čo už vzdialenosť bežal a nie je aktívny a bežcom, čo už vzdialenosť bežal a je aktívny. Síce som aktívna, ale asi som to trošku prehnala a bolia ma okostice, tak som zvolila, že aktívna nie som (aby na úvod tréningy boli trošku miernejšie), ale polmaratón som už bežala.


A v poslednom kroku vyberáte kedy chcete s tréningom začať resp. kedy bežíte závod. Ja som zvolila 24.3.2015, pretože je to najneskorší možný dátum, ktorý sa dá zvoliť. Ešte to posuniem na 28.3.2015, kedy sa beží pražský polmaratón a potom, keď už pôjde zadať maratón na máj, tréning si zase upravím. :) Ďalej, kedy vás ma aplikácia v mobile upozorniť na tréning a dni, ktoré sa vám hodí bežať. Zvolila som si pauzu v pondelok a v piatok. Perfektné je, že tieto dni si môžete aj v priebehu plánu upravovať. Takže, keď sa vám niečo zmení a už nemôžete behávať v utorky, môžete si ich zrušiť a behať napr v pondelky.


Takto vyzerajú prvé týždne, ktoré mi aplikácia naplánovala. Po konzultácii s kamarátkou Alinou, ktorá má tréningy na mieru od trenéra to nie je úplne ideál, ale určite to je lepšie, než bežať každý deň to isté.


Podľa plánu, by som Pražský polmaratón mala zvládnuť pod 2:05. :) Všimnite si ešte, že 14.10. by som mala bežať Test. Jedná sa o Cooperov test, kedy 12 minút bežíte tak rýchlo, ako vládzete. Podľa ubehnutej vzdialenosti endomondo zhodnotí váš fitness level. A toto je práve vychytávka, pre ktorú mám endomondo rada. Pretože podľa fetness levelu vám upraví plán tak, aby vždy čo najviac odpovedal vašej kondičke! Test v priebehu tréningu robíte cca 4x.


A čo vy? Beháte len tak? Alebo máte nejaký plán, podľa ktorého beháte? :)

PS: Nezabudnite sa tento mesiac opäť zapojiť do súťaže!!! Nová výzva na október
PPS: Viac info nájdete v angličtine na endomondo blogu - https://support.endomondo.com/hc/en-us/articles/201868947-Training-Plans-Guide

3 komentáre:

 1. Ahooj, endomondo plán mám taky moc ráda, přijde mi, že opravdu dovede tam, kam člověk potřebuje. Běhávám často i s přítelem a je sranda vždycky jak nás čeká "kůpr" a my zveličujem jak se toho obáváme a že nemáme ten den čas, že v tomhle počasí se to běžet stejně nedá a nebo že poběžíme co nejpomalejš, nebo zas endo krutě přitvrdí v plánu... :-D -a to se mi právě líbí, jak se přizbůsobí tvé úrovni - i kdyby si někdo setavil neodpovídající plán, tak se mu díky testu srovná.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tiež som naposledy coopera bežala s mužom. :D Ale on behá rýchlejšie (keď behá) a tak to dal s prstom v nose. :D Ja som skoro umrela. Ale už sa teším na budúci týždeň.

   Odstrániť
 2. For a free Steam gift go to http://getsteamgifts.com/ I got my Steam Gift Card there

  OdpovedaťOdstrániť

Každý váš komentár ma poteší. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...